Potenciálně průlomové rozhodnutí finančního arbitra

David BOREK, moderátor
——————–
Potenciálně průlomové rozhodnutí finančního arbitra. Smlouva na investiční životní pojištění, kterou po dlouhé roky nabízela Česká pojišťovna, je neplatná. Verdikt se může týkat stovek tisíc smluv.

Petr FEJTEK, šéfredaktor, Profi Poradenství&finance
——————–
Česká pojišťovna s touhle tou, a teďka řeknu utajenou verzí smluv, kde nejsou vůbec žádné poplatky, prodávala od roku 2003 do roku 2015. Jo, to znamená, to se opravdu týká neuvěřitelného množství, přes milion určitě těchhle těch smluv existuje.

redaktorka /citace: Gabriela DUFKOVÁ, tisková mluvčí, Kancelář finančního arbitra/ /Zdroj: e-mail pro ČT/
——————–
„Smlouva o investičním životním pojištění PROFI Invest je neplatná, protože jsou neplatná ujednání o poplatcích pro jejich neurčitost.“

David BOREK, moderátor
——————–
Pojišťovna, Česká pojišťovna ovšem odmítá, že by verdikt měl univerzální platnost a chce se obrátit na soud.

redaktorka /citace: Ivana BURIÁNKOVÁ, mluvčí České pojišťovny/ /Zdroj: ČTK/
——————–
„Nález finančního arbitra se vztahuje ke konkrétnímu případu a rozhodně není možné jej vnímat jako precedenční. Česká pojišťovna se s rozhodnutím arbitra neztotožňuje a bude jej rozporovat u nezávislého soudu.“

David BOREK, moderátor
——————–
Teď je to podobné, jako kdyby někdo řekl, nebo zpochybnil platnost Pythagorovy věty. Protože ekonomika je založena na tom, že je tady platnost podepsaných smluv. Takže někteří manažeři České pojišťovny nepochybně budou mít v příštích dnech neklidné spaní. Někteří klienti přinejmenším otazníky. Na druhou stranu advokáty se specializací na obchodní právo patrně čekají zajímavé časy.