Spoříme pro děti

Alexandra MYNÁŘOVÁ, moderátorka
——————–
Drtivá většina z nás chce zajistit své děti, aby pak mohly, jak se říká, vylétnout z hnízda a včas se osamostatnit. Rodiče tak dětem měsíčně ukládají stranou i několik tisíc korun.

Petr PŘEVRÁTIL, moderátor
——————–
Jakou variantu spoření ale zvolit, aby se to vyplatilo? My jsme to pro vás zjišťovali.

osoba
——————–
Máme dvě děti a spoříme v podstatě tak, že teď jsme založili juniorský konto.

osoba
——————–
Manželka spoří čtyřem vnoučatům vlastně.

Aneta PROCHÁZKOVÁ, redaktorka
——————–
Tři sta deset tisíc korun, tolik by v průměru čeští rodiče svým dětem rádi nastřádali do pomyslného ranečku. Částka, kterou jim měsíčně odkládají, se průměrně pohybuje okolo tisícovky. Tímto tempem můžete tři sta tisíc naspořit za dvacet let. Rodiče nejčastěji odkládají peníze pro svoje děti na stavební spoření, podle odborníků je pro ně stále lákavé hlavně díky státní podpoře. Dalším oblíbeným produktem rodičů je pak spořící účet a třetí příčku obsazuje investiční životní pojištění. Odborníky takový výsledek nepřekvapuje.

Jana BUDAŘOVÁ, produktový manažer
——————–
Ekonomika roste, tím pádem lidi mají i více peněz na spoření. Klienti využívají spořící účet v kombinaci s vlastně stavebním spořením.

Aneta PROCHÁZKOVÁ, redaktorka
——————–
Podle některých odborníků je nejlepší variantou produkty zkombinovat.

Petr PLOCEK, mluvčí bankovního ústavu
——————–
Například založit jim dětské konto, odkládat tam pět set korun měsíčně a vedle toho samozřejmě jim zřídit napříkad stavební spoření, kde je možné i vyšší zhodnocení.

Aneta PROCHÁZKOVÁ, redaktorka
——————–
A jak by děti z penězi naložily?

dítě
——————–
Já nevím, tak asi něco pro rodinu taky a něco pro sebe.

dítě
——————–
No, výbavu na airsoft, potom nějaký Lego.

Aneta PROCHÁZKOVÁ, redaktorka
——————–
Jenže nejdřív musí rodiče naspořit, aby děti mohly utrácet. Ale, jak ukládat peníze co nejvýhodněji? U stavebního spoření je hlavní výhodou státní podpora. K penězům se ale šest let nedostanete. Na spořícím účtu se sice k penězům dostanete, jenže v současné době tam nejsou tak dobře zhodnoceny. U investičního životního pojištění navíc pokryjete i zdravotní rizika, může se ovšem stát, že nevyděláte ani korunu. Podílové fondy mají výnosy vyšší než stavební spoření, nebo spořící účet, na druhou stranu můžete i prodělat. Pokud chcete vydělat ještě víc, zkuste zariskovat a dát peníze třeba do akcií. Počítejte ale s tím, že můžete klidně přijít o všechno. Pro Televizi Barrandov – Aneta Procházková.