Pravomocný rozsudek zneplatnil více než 700 tisíc smluv na investiční životní pojištění

PRAHA (4. dubna 2018)

Neplatnost velké části smluv českých pojišťoven v oblasti investičního životního pojištění po několika nálezech finančního arbitra potvrdil pravomocně Městský soud v Praze. Na základě žaloby Pojišťovny České spořitelny proti klientovi o dlužné pojistné soud vydal konečný verdikt o absolutní neplatnosti pojistné smlouvy FLEXI, a to zejména kvůli nedostatečnému informování klienta o nákladech a poplatcích, které ovlivňují budoucí pojistné plnění pojišťovny. Potvrdil to dnes Jiří Chvojka, který poškozené klienty mediálně zastupuje.

 

„Městský soud v Praze vyslal velmi jasný signál o tom, že mimo zhruba 760 tisíc aktivních smluv Flexi Pojišťovny České spořitelny jsou v podobných problémech i další pojistné smlouvy životního pojištění uzavírané v minulosti tuzemskými pojišťovnami. Pochybné obchodní praktiky týkající se nesdělování klíčových poplatků soud v rozsudku podrobně popsal a fakticky tak potvrdil existující pravomocná rozhodnutí finančního arbitra. Systémový problém je obrovský, s dopadem v řádu desítek miliard korun, které klientům byly a dosud jsou neoprávněně strhávány na smlouvách životního pojištění. Zasáhnout musí Česká národní banka jako regulátor trhu a zřejmě i zákonodárci,“ uvedl dále Jiří Chvojka.

 

Pravomocné verdikty se tedy týkají Pojišťovny České spořitelny, resp. Kooperativy, která portfolio této pojišťovny přebírá, a dále pak České pojišťovny a pojišťovny AXA.

 

„Je to soudní potvrzení našeho postoje, který prezentujeme na stránkách www.podvedeniklienti.cz. Dle našeho názoru se jedná o systémový problém, který se týká několika milionů smluv. Pojišťovny navrhovaly vyčkat na pravomocný soudní rozsudek, nyní je na stole. Vyzýváme pojišťovny, aby se k problému postavily čelem a v zájmu stability na trhu navrhly postup, jak celý průšvih řešit,“ uvedl dále Jiří Chvojka.

 

Příloha: anonymizovaný pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze týkající se investičního životního pojištění Flexi

Kontakt pro média:

Jiří Chvojka
Tiskový mluvčí podvedených klientů pojišťoven
Tel.: 602 323 353
Mail: jiri.chvojka@extender.cz